15.9°C15.9°C
2 BF 55%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / "Τζάμπα" ήττα του Παναθηναϊκού (80-79)

Ο Κέιθ Λάνγκφορντ "γύρισε" το ματς, αλλά δεν μπόρσε να να δώσει και τη νίκη...

Την πρώτη του ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός με 80-79 από την Μπάγερν στο Μόναχο. Οι "πράσινοι" δεν ήταν χειρότεροι από τους γηπεδούχους, μπορούσαν να είχαν "καθαρίσει" από νωρίς το ματς, αλλά ήταν πολύ άστοχοι στα τρίποντα (4/20!). Στο τέλος, όταν οι "πράσινοι" ήταν με την πλάτη στον τοίχο, ο Κιθ Λάνγκφορντ πήγε να πάρει το ματς "μόνος του", αλλά η αναμέτρηση τελείωσε -απρόβλεπτα- μ' ένα τραγικό λάθος του Γκιστ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Προηγήθηκε 4-11, αλλά βρέθηκε να χάνει 32-26 στο 15'. Στη συνέχεια μπήκε ο Λάκοβιτς στη θέση του Καλάθη και οι "πράσινοι", αφού βελτίωσαν την άμυνά τους, προηγήθηκαν και πάλι 36-38 μ' ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ στο 19', για τελειώσει το ημιχρονο 40-41.

Στην τρίτη περίοδο ο Νικ Καλάθης ανέβασε την απόδοσή του και με τη συνδρομή του Θανάση Αντετοκούνμπο προηγήθηκε 50-56 στο 28'. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 35' (67-68), αλλά μετά για 4' ο Παναθηναϊκός έπαθε "μπλακ άουτ". Η Μπάγερν προηγήθηκε 76-70 στο 1' 24'' πριν από τη λήξη, για να... πιάσει δουλειά ο Λάνγκφορντ, που πέτυχε 9 πόντους σε λιγότερο από ένα λεπτό! Το σκορ έγινε 80-79 στα 9'', ενώ στα 5'' ο Μπούκερ αστόχησε σε δύο βολές. Ο Γκιστ πήρε το ριμπάουντ, αλλά έκανε λάθος πάσα και το ματς τελείωσε!

Δεκάλεπτα: 18-20, 46-41, 56-58, 80-79

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ντάνγκουμπιτς, Χομπς, Κινγκ, Κόπονεν 10 (2), Ραντόσεβιτς 4, Λούτσιτς 11,  Λο 4 , Τζέντοβιτς 19 (2), Γιόβιτς 4, Μπαρτέλ 12 , Γουίλιαμς 5, Μπούκερ 11.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 3, Λάνγκφορντ 18 (2), Λάσμε 8, Παπαπέτρου 2, Παππάς 5 (1), Γκιστ 7, Λεκαβίτσιους 6, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 9 (8 ασίστ), Αντετοκούνμπο 8, Μήτογλου 10.

* Σε άλλα χθεσινά ματς: Νταρουσάφακα - Μπουντούτσνοστ 71-63, Μακάμπι - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 86-89.