12.9°C14.5°C
0 BF 62%
UEFA NATIONS LEAGUE / "Καταστροφική" ήττα (2-0) στη Φινλανδία

"Μπαμ και... κάτω" η Εθνική μας ομάδα...

Πολύ νωρίς τελείωσαν τα "όνειρα" της Ελλάδας για πρώτια στον όμιλο του UEFA Nations League. Χθες η Εθνική μας γνώρισε δίκαια την ήττα με 2-0 από τη Φινλανδία, που έχει τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες, και απομακρύνθηκε 6 βαθμούς. Έτσι, είναι ουσιαστικά χωρίς αντίκρισμα και το 1-0 της Παρασκευής επί της Ουγγαρίας, που χθες ήρθε ισάπαλη 3-3 στην Εσθονία.

Στο α' ημίχρονο οι γηπεδούχοι πιέσαν περισσότερο από ό,τι η Εθνική μας, είχαν πολλά σουτ προς την εστία του Μπάρκα, αλλά χωρίς να κάνουν κλασική ευκαιρία. Στην πρώτη φάση του β' ημιχρόνου η Φινλανδία έκανε το 1-0 (46'). Ο Παπασταθόπουλος αντικαταστάθηκε από τον Τζαβέλλα λόγω τραυματισμού κι αυτός "μπερδεύτηκε" με τον Μανωλά σε μια σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον "ξεχασμένο" στο δεύτερο δοκάρι Σόιρι κι αυτός πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Μπάρκα.

Στο 57' σουτ του Μήτρογλου από το ύψος της περιοχής έφυγε άουτ, όπως και το σουτ του Πέλκα δύο λεπτά αργότερα. Στο 66' ο Μπάρκας αποσώβησε το 2-0 σε τετ-α-τετ του Τουομίνεν και στο 72' απέκρουσε χτύπημα φάουλ του Τόιβιο. Στο 80' η Φινλανδία είχε δοκάρι σε σουτ του Λουντ και στην επιστροφή ο Σόιρι αστόχησε σε κενή εστία! Στο 89', έπειτα από έξοχη ενέργεια, ο Λουντ τροφοδότησε στο ύψος του πέναλτι τον Καμαρά κι αυτός πέτυχε το 2-0.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Χραντέτσκι, Αραγιούρι, Τόιβιο, Καμαρά, Σόιρι (84' Πιρίνεν), Σπαρβ, Ουρόνεν, Λουντ, Τουόμινεν, Ραϊτάλα, Πούκι (11' Σκραμπ).

ΕΛΛΑΔΑ: Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιμίκας, Παπασταθόπουλος (46' Τζαβέλλας), Μανωλάς, Ζέκα, Τζιώλης, Φορτούνης, Πέλκας (73' Κουλούρης), Μπακασέτας (55' Χριστοδουλόπουλος), Μήτρογλου.

* Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Φινλανδία 12 (5-0), Ελλάδα 6 (3-4), Ουγγαρία 4 (6-5), Εσθονία 1 (3-6).

* H Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων θα παίξει πλέι οφ για την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η Ελλάδα έχασε την απευθείας πρόκριση στη διαφορά τερμάτων με την ισόβαθμή της Κροατία. Η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη ηττήθηκε 2-0 την Παρασκευή, ενώ είχε έρθει ισόπαλη 1-1 με την Κροατία εντός έδρας.

Χθες η Κροατία νίκησε με 4-0 στο Σαν Μαρίνο, ενώ η Εθνική μας με 2-0 στο Περιστέρι τη Λευκορωσία, αν και έπαιξε από το 31' με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Πασαλίδη. Τα γκολ της ελληνικής ομάδας πέτυχαν ο Χατζηγιοβάνης με κεφαλιά στο 20' και ο Μπουζούκης με πέναλτι στο 82'.