22.9°C24.0°C
2 BF 38%
ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018 / Στον τελικό δίκαια η Γαλλία!

Το γκολ-πρόκριση στον τελικό της Γαλλίας

Μετά την κατάκτηση του Μουντιάλ 1998 και τον τελικό το 2006, η Γαλλία και πάλι σ' ένα τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου! Οι "τρικολόρ" στο "γειτονικό ντέρμπι" νίκησαν δίκαια 1-0 το Βέλγιο και πήραν το "εισιτήριο" για το μεγάλο ματς της Κυριακής στο Λουζνίκι, παρουσία του προέδρου τους Εμανουέλ Μακρόν.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, το Βέλγιο ήταν πιο απειλητικό και βρέθηκε κοντά στο γκολ δύο φορές, αρχικά με τον Αζάρ στο 15' και στο 19' και εν συνεχεία με σουτ του Βερτόνχεν στο 22', που απέκρουσε σωτήρια ο Γιορίς. Η Γαλλία ανέβασε την απόδοσή της στο τελευταίο τέταρτο του α' ημιχρόνου κι ήταν αυτή που έχασε ευκαιρίες, δύο φορές με τον Ζιρού (31' και 34') και τη μεγαλύτερη στο 39' με πλασέ του Παβάρ, που έδιωξε σε κόρνερ ο Κουρτουά.

Στην πρώτη ευκαιρία της στο β' ημίχρονο η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ πέτυχε το 1-0 στο 51'. Σε κόρνερ του Γκριεζμάν από δεξιά, ο Ουμτιτί πήρε την κεφαλιά από τον Φελαϊνί στο πρώτο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 56' ο Εμπαμπέ "έκρυψε τη μπάλα" με το τακουνάκι, αλλά οι αμυντικοί πρόλαβαν στο τετ-α-τετ τον Ζιρού. Στο 65' ο Φελαϊνί έπιασε δυνατή κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 81' το δυνατό σουτ του Βίτσελ απέκρουσε ο Γιορίς. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κουρτουά μπλόκαρε το σουτ του αμαρκάριστου Γκριεζμάν και στο 90'+6 έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Τολισό, για να λήξει το ματς μετά από μερικά δευτερόλεπτα.

ΓΑΛΛΙΑ: Γιορίς, Παβάρ. Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντές, Καντέ, Πογκμπά, Ματουϊντί (86' Τολισό), Εμπαπέ, Γκριεζμάν, Ζιρού (85' Ενζοζί).

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Κομπανί, Βερτόνχεν, Βιτσέλ, Φελαϊνί (80' Καράσκο), Ντεμπελέ (60' Μέρτενς), Τσαντλί (90'+ Μπατσουαγί), Ντε Μπράινε, Αζάρ, Λουκακού.