1 BF 62%
17.9°C17.9°C
0 BF 59%
Τρίτη σερί ήττα για την Εθνική

Δεν κατάφερε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα στο Ευρωμπάσκετ, μετά από δύο διαδοχικές «σφαλιάρες» από Γαλλία και Σλοβενία καθώς ηττήθηκε και από τη Φινλανδία, με 77-89.

Η «γαλανόλευκη» (ρεκόρ 1-3) δεν ήταν ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου και πλέον αύριο (6/9, 17:30), απέναντι στην Πολωνία, καλείται να... αρπάξει την τέταρτη θέση και το «εισιτήριο» για την Κωνσταντινούπολη, όπου θα διεξαχθεί η τελική φάση.

Σε διαφορετική περίπτωση, η Εθνική επιστρέφει στη χώρα μας.

Η άμυνα αποτέλεσε... άγνωστη λέξη στο παιχνίδι της Εθνικής, η επίθεση ήταν κάτω του μετρίου και η αναμέτρηση είχε χρίσει από τα τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον θριαμβευτή, ο οποίος επιβεβαιώθηκε μετά από 40 λεπτά αγώνα, ακόμα κι όταν άγγιξαν την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, τρέχοντας επιμέρους σκορ 13-2 και μειώνοντας σε 65-69 στο 36΄.

Ακολούθησε αντιαθλητικό φάουλ του Μάντζαρη, τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στον πάγκο της Εθνικής, τρίποντο-μαχαιριά του Μάρκανεν και τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 33-45, 52-67, 77-89