15.7°C15.7°C
1 BF 69%
ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΙΓΚ - ΤΕΛΙΚΟΙ / Η ΑΕΚ έκανε το 2-0 στη Θεσσαλονίκη

Φάση από την αναμέτρηση Άρη - ΑΕΚ 85-91

Η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη και στη Θεσσαλονίκη με σκορ 85-91, έκανε το 2-0 στη σειρά και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση της 3ης θέσης. Η "Ένωση" ήταν καλύτερη στο β' ημίχρονο, ενώ ο Άρης είχε καλή μόνο τη δεύτερη περίοδο, όταν και είχε επιμέρους σκορ 30-21, αλλά και παράπονα από τη διαιτησία (αποβλήθηκε ο Πρίφτης). Τα δεκάλεπτα: 21-22, 51-43, 68-63, 85-91.

ΑΡΗΣ: Φλιώνης, Τσαϊρέλης 17 (4), Κάμινγκς 8 (2), Γιάνκοβιτς 18 (2), Καββαδάς 5, Σκοτ 2, Ξανθόπουλος 2 (7ασ), Ζάρας 10, Χρηστίδης, Σίμτσακ 5, Μούρτος 18.

ΑΕΚ: Λαρεντζάκης 19 (1), Νιούλεϊ 10 (2), Μωραΐτης 3 (1), Μαυροειδής 5, Μαυροκεφαλίδης 19 (1), Ελονού 12, Σάκοτα 2, Βασιλειάδης 7 (1), Μιλόσεβιτς 3, Ντίξον 11 (2).

* Σήμερα (9.00 μ.μ., NOVA) πραγματοποιείται στο ΟΑΚΑ ο δεύτερος αγώνας της σειράς των τελικών για την ανάδειξη του πρωταθλητή. Ο Ολυμπιακός προηγείται 1-0 στις νίκες και ο Παναθηναϊκός θα επιδιώξει να εκμεταλλευτεί την έδρα του, να ισοφαρίσει τη σειρά και να κρατήσει τις ελπίδες του για την κατάκτηση του πρωταθλήματος ζωντανές.

Ένα απρόσμενο πρόβλημα προέκυψε χθες στον Ολυμπιακό. Ο Βασίλης Σπανούλης δεν μπόρεσε να πάει καν στο ΣΕΦ για την προπόνηση, καθώς ταλαιπωρούταν από πυρετό και αμυγδαλίτιδα. Η συμμετοχή του αρχηγού του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση θα αποφασιστεί την τελευταία στιγμή, ενώ υπάρχει περίπτωση να μην ακολουθήσει καν την αποστολή.