ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - ΠΛΕΪ ΟΦ / Ευρωλίγκα: Με την πλάτη στον τοίχο ο Ολυμπιακός
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται μια νίκη κοντά στην επιστροφή στο ΣΕΦ για τη διεκδίκηση της πρόκρισης στο φάιναλ φορ και μια ήττα... μακριά από τον αποκλεισμό από τη συνέχεια της Ευρωλίγκα. Αφού οι "ερυθρόλευκοι" δεν κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα, μετά την ήττα τους με 64-60 από την Αναντολού Εφές, καλούνται να νικήσουν σήμερα (9.15 μ.μ., Nova) στην Κωνσταντινούπολη, γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα έχουν την... τύχη του Παναθηναϊκού.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είπε στην... αυτοκριτική για το ματς της Τετάρτης: "Πιστεύω ότι χάσαμε το παιχνίδι λόγω της επίθεσής μας. Δεν είχαμε καλές αποφάσεις στην επίθεση, δεν διαβάσαμε καλά τι μας έδινε η άμυνα και για 30 λεπτά δεν είχαμε νεύρο και δεν γυρίσαμε καλά την μπάλα. Όταν κρατάς τους αντιπάλους στους 64 πόντους εκτός έδρας, εάν είσαι λίγο καλύτερος επιθετικά, νικάς. Δυστυχώς δεν είχαμε καλή επίθεση, κάναμε 18 λάθη, αυτά είναι πάρα πολλά για ματς εκτός έδρας και πολλά από αυτά ήταν χωρίς πίεση. Στο τέλος προσπαθήσαμε να γυρίσουμε στο ματς, αλλά ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ, ένα εύκολο καλάθι για την Εφές και ένας χαμένος αιφνιδιασμός από μεριάς μας δεν μας επέτρεψε να κλέψουμε τη νίκη".

Ο Ολυμπιακός είναι πιο έμπειρη ομάδα από την Εφές και μπορεί να φθάσει στη νίκη, αν έχει μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι του και δεν αρκεστεί μόνο στο πρώτο και το τελευταίο δεκάλεπτο. Απ' την πλευρά της και η Εφές μπορεί να παίξει καλύτερα, καθώς, αν και γηπεδούχος, είχε μόλις 2/18 τρίποντα στο ματς της Τετάρτης.

Από την περίοδο 2008-09, οπότε η Ευρωλίγκα καθιέρωσε τα πλέι οφ στη φάση των "8", ο Ολυμπιακός έχει βρεθεί άλλη μια φορά σε ανάλογη θέση το 2011, όταν αποκλείστηκε από τη Σιένα. Είχε νικήσει στο πρώτο ματς με το επιβλητικό 89-41, ηττήθηκε στο δεύτερο παιχνίδι μέσα στο ΣΕΦ (65-82) και έχασε τα επόμενα δύο ματς στην Ιταλία με 72-81 και 76-88.

* Στις 7.30 μ.μ. διεξάγεται ο αγώνας Νταρουσάφακα - Ρεάλ Μαδρίτης. Με νίκη η "βασίλισσα", που επικράτησε 81-88, θα γίνει η τρίτη ομάδα που προκρίνεται στο φάιναλ φορ.