ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ευρωλίγκα: Δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή!
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Ο Σπανούλης λίγο ήθελε για να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή χθες στην Κωνσταντινουπολη

Ο Ολυμπιακός δεν έκανε καλή εμφάνιση χθες στο "Αμπντί Ιπεκτσί", αλλά με εκπληκτική απόδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο λίγο ήθελε να "κλέψει" τη νίκη από την Εφές χάρη στον χαρισματικό επιθετικό οίστρο του Βασίλη Σπανούλη. Η τουρκική ομάδα, που προηγείτο με 17π. διαφορά, νίκησε τελικά με 64-60 και έκανε το 2-1 στις νίκες, αλλά η απόδοση του Ολυμπιακού στο τελευταίο δεκάλεπτο δίνει εχέγγυα ότι οι "ερυθρόλευκοι" μπορούν να πάρουν το αυριανό ματς και να φέρουν τη σειρά για πέμπτο ματς στο ΣΕΦ.

Μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έκανε ένα από τα χειρότερά του παιχνίδια και μια από τις αιτίες ήταν και τα λάθη του Σπανούλη (8 συνολικά). Οι "ερυθρόλευκοι" προγήθηκαν 14-17 στο δεκάλεπτο και 17-23 λίγο αργότερα, αλλά βρέθηκαν να χάνουν 33-27 στο ημίχρονο. Με τον Μπράιαν Ντάνστον να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, η Εφές έκανε επί μέρους σκορ 24-4 και προηγήθηκε 41-27 και 51-34 στο 27' (51-37 στο 30').

Ο Ολυμπιακός με πέντε πόντους του Παπαπέτρου μείωσε 53-45 στο 35' και με δύο καλάθια του Πρίντεζη 53-49 στα 3' και 45'' πριν από τη λήξη. Ενώ το σκορ ήταν 57-49 "έπιασε δουλειά" ο Σπανούλης! Στο 2' και 40'' μείωσε με τρίποντο σε 57-52, στο 1' και 27'' έδωσε την ασίστ στον Μπιρτς για το 57-54, στα 58'' με τρίποντο έκανε το 59-57 και στα 18'' πάλι με τρίποντο το 61-60! Ο Ερτέλ με δύο βολές πέτυχε το 63-60 στα 16'' και στη συνέχεια ο Σπανούλης αστόχησε στα 5'' -υπό ασφικτική πίεση- και δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση.

ΕΦΕΣ: Τόμας, Χάνεϊκατ 6, Μπαλμπάι, Μπράουν 12, Οσμάν 4, Γκρέιντζερ 11 (1), Ερτέλ 13 (1), Πολ, Ντάνστον 16, Κιρκ 2.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 8 (1), Μπιρτς 6, Γιανγκ 3, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 15 (3), Ουότερς, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης 8.

* Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε 88-90 στη Βιτόρια την Μπασκόνια και με 3-0 νίκες πήρε το "εισιτήριο" για το φάιναλ φορ της Κωνσταντινούπολης.