ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - ΠΛΕΪ ΟΦ / Η Φενέρ συνέτριψε 79-61 τον Παναθηναϊκό
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Δικαιολογημένα πανηγυρίζουν Ζέλικο Ομπράντοβιτς και Κώστας Σλούκας

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έμειναν "στα λόγια" και όχι μόνο δεν πήραν τη νίκη χθες στην Κωνσταντινούπολη, αλλά γνώρισαν τη συντριβή με 79-61. Η Φενέρμπαχτσε έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε το "εισιτήριο" για το φάιναλ φορ, που θα γίνει στο "σπίτι" της, και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, αφού "σκούπισε" με 3-0 τον Παναθηναϊκό. Είναι η τρίτη διαδοχική χρονιά που η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς θα βρεθεί στα τελικά της Ευρωλίγκα και μάλιστα με τρεις "σκούπες" στη σειρά, αλλά πρώτη φορά με ντεζαβαντάζ έδρας!

Ο Πασκουάλ ξεκίνησε με δίδυμο Καλάθη - Τζέιμς και κατάφερε να μην πετύχει πόντο σε 16,5 λεπτά συμμετοχής στο α' ημίχρονο ο Μπογκντάνοβιτς. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 18-17 για τους γηπεδούχους, αλλά οι "πράσινοι" με 5 διαδοχικούς πόντους του Φελντέιν προηγήθηκαν 18-22. Σ' αυτό το σημείο ξεκίνησε το επιθετικό πρόβλημα του Παναθηναϊκού και η Φενέρ έκανε επιμέρους σκορ 19-6 εκμεταλλευόμενη τα τρίποντα του Ντίξον και την ευστοχία των παικτών της στις βολές (12/15 έναντι 1/2 του Παναθηναϊκού). Η διαφορά έφθασε στους 9π. (37-28), για να τελειώσει το ημίχρονο με 37-30.

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να έπαιζε σχετικά καλή άμυνα, αλλά στην επίθεση είτε έκανε παιδαριώδη λάθη είτε ήταν τραγικά άστοχος (συνολικά 5/24 τρίποντα!). Με καλάθι και φάουλ ο Σλούκας ανέβασε τη διαφορά στους 12π. (52-40) και από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός μείωσε 52-44 (52-42 στο 30') άρχισε μια ακόμη επιθετική του "τρικυμία", ενώ δεν υπήρχε κουράγιο ούτε και για άμυνα. Η Φενέρ με επιμέρους σκορ 17-2 προηγήθηκε 69-46 στο 35' και 74-51 στο 38'.

ΦΕΝΕΡ: Ούντο 10, Μαχμούτογλου, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 10 (2), Μπένετ, Σλούκας 6 (1), Νάναλι 12 (3), Βέσελι 6, Κάλινιτς 10 (1), Ντίξον 13 (4), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 10 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 12, Νίκολς, Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 8, Φώτσης 4, Παππάς 1, Φελντέιν 6 (1), Γκιστ 7, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης, Καλάθης 5 (1).