• Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Η απόδοση του Μάικ Τζέιμς δεν ήταν αρκετή για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός ήταν χθες καλύτερος από ό,τι την Τρίτη, αλλά και πάλι έχασε με 75-80 από τη Φενέρ, βρίσκεται με δύο ήττες στην... πλάτη και αναζητεί, πλέον, δύο "θαύματα" στην Πόλη. Οι "πράσινοι", που βλέπουν το φάιναλ φορ να... ξεμακραίνει, προηγούνταν 68-65 στα 5' πριν από τη λήξη, αλλά δεν είχαν τις καλύτερες επιλογές στο φινάλε. Με το σκορ στο 75-76 ο Ρίβερς είχε άστοχο τρίποντο στα 24'', ενώ στα 13'' (σκορ 75-78) ο Μπουρούσης έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του! Το τελικό 75-80 σημείωσε ο Κώστας Σλούκας, που είχε και 7 ασίστ.

Ο Πασκουάλ ξεκίνησε με τους Μπουρούση - Παππά στην πεντάδα και με 3/3 τρίποντα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 9-4 και 16-6, μέχρι που μπήκε ο Ούντο. Ο Αμερικανός κυριάρχησε στις δύο ρακέτες, έγινε άξιος συμπαραστάτης του Μπογκντάνοβιτς και η Φενέρ "έτρεξε" ένα σερί 0-14! Με 4π. του Σίνγκλεντον ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 20-20, για να τελειώσει το δεκάλεπτο 20-22.

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της δεύτερης περιόδου, αφού πέτυχε 16π. με 5/5 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Από την άλλη το δίδυμο Μπογκντάνοβιτς (18π.) - Ούντο (14π.) σημείωσε τους 32 από τους 45 πόντους της Φενέρ στο ημίχρονο (43-45). Στην τρίτη περίοδο με 3/4 τρίποντα του Ντίξον η Φενέρ ξέφυγε 54-61 (59-63 στο 30'), με τον Γκιστ να πρωταγωνιστεί στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με δικούς του πόντους ο Παναθηναϊκός έκανε επί μέρους σκορ 9-2 και προηγήθηκε 68-65 στα 6' 30'' πριν από τη λήξη, αλλά δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 14 (1), Νίκολς, Ρίβερς 8 (2), Τζέιμς 22 (3), Φώτσης 3 (1), Παππάς 5 (1), Φελντέιν, Γκιστ 6, Μπουρούσης 13 (1), Καλάθης 4.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Ούντο 22, Άντιτς 3 (1), Μπογκντάνοβιτς 25 (5), Σλούκας 5 (1), Βέσελι 2, Κάλινιτς 7 (1), Ντίξον 14 (3), Ντατόμε 2.

* Στη Μόσχα η ΤΣΣΚΑ νίκησε και πάλι πολύ δύσκολα με 84-82 την Μπασκόνια και έκανε το 2-0.