4 BF 61%
19.5°C20.9°C
0 BF 43%
"Διαστημικός" ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη στην Ευρωλίγκα, καθώς πραγματοποίησε ανάλογη εμφάνιση μ' αυτήν κόντρα στον Παναθηναϊκό και μάλιστα νίκησε με παραπλήσια διαφορά (24π.) και την Αναντολού Εφές. Ο πρωταθλητής έπαιξε κατά διαστήματα εκπληκτικό μπάσκετ και επικράτησε με το εντυπωσιακό 90-66, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη (17π., 9 ασίστ), που ξεπέρασε τους 3.000 πόντους στην Ευρωλίγκα.

Οι "ερυθρόλευκοι" έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους και προηγήθηκαν 11-5 (5') και 24-11, πριν κλείσει το δεκάλεπτο 28-16. Η διαφορά στο α' ημίχρονο ανέβηκε και στους 15π. (41-26), αλλά οι φιλοξενούμενοι "έμειναν" στο παιχνίδι μ' ένα σερί 0-7 στο τέλος του ημιχρόνου (41-33). Η Εφές πλησίασε ακόμη περισσότερο (46-40), αλλά στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός έκανε ένα δικό του σερί 7-0 και ξέφυγε 53-40. Η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε στη συνέχεια. Το σκορ ήταν 70-58, όταν ο Ολυμπιακός έκανε επί μέρους σκορ 12-2 και "καθάρισε" το ματς (80-60). Στο φινάλε η τουρκική ομάδα "παραδόθηκε" και η "ψαλίδα" άνοιξε ακόμη περισσότερο στο τελικό 90-66. Τα δεκάλεπτα: 28-16, 41-33, 62-53, 90-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 11 (1), Μπιρτς 4, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 17 (2), Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 15 (1), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 2, Χάκετ 5, Λοτζέσκι 14 (2).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ: Τόμας 10 (2), Χάνεϊκατ 6 (1), Μπράουν 10, Οσμάν 22 (3), Κότον, Κορκμάζ 2, Γκρέιντζερ 6 (1), Όμιτς 2, Ερτέλ 3 (1), Ντάνστον 5.

Παναθηναϊκός: Συμφωνία με Πασκουάλ

Σε συμφωνία ήρθαν ο Παναθηναϊκός με τον Τσάβι Πασκουάλ σύμφωνα με τους Ισπανούς, με τον άλλοτε τεχνικό της Μπαρτσελόνα να ζητάει και να παίρνει συμβόλαιο τριών χρόνων.

Όπως σημειώνει η "El Mundo", οι δύο πλευρές έχουν έρθει σε καταρχήν συμφωνία δίχως ωστόσο ακόμα να έχουν πέσει οι υπογραφές. Ρόλο στις εξελίξεις έπαιξε ο Ζόραν Σάβιτς που βρίσκεται στην Αθήνα και συζήτησε, ως μάνατζερ του Πασκουάλ, με τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού.

* Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει σήμερα (8.00 μ.μ.) την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχας, με πρωταρχικό στόχο να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός και να διεκδικήσει μέχρι τέλους τη νίκη.