Ακολουθήστε την «ΑΥΓΗ»
Ο επιλεγμένος κατάλογος δεν υπάρχει πλέον.

Ο Ολυμπιακός μεγάλος νικητής με 81-78 στο ντέρμπι

"Τα έσπασε" ο Παναθηναϊκός στα τρίποντα (1/20)!

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι των "αιωνίων", καθώς νίκησε σΕ ένα ματς "θρίλερ" 81-78. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν κορυφαίο τον ΜακΚίσικ, ενώ οι "πράσινοι" ήταν τραγικοί από τα 6,75μ. (1/20!), αλλά τουλάχιστον κράτησαν τη διαφορά της νίκης τους στο πρώτο ματς. Η ομάδα του Μπαρτζώκα ανέβηκε στις 12 νίκες (15 ήττες), ενώ ο Παναθηναϊκός (14-13) έκανε την τρίτη διαδοχική ήττα του.

To α' ημίχρονο του αγώνα (45-39) είχε χαρακτηριστικό ότι ο Ολυμπιακός είχε 7/12 τρίποντα, έναντι 0/10 του Παναθηναϊκού! Οι δύο ομάδες είχαν "δικά" τους τρίλεπτα, που κυριαρχούσαν, αλλά όχι και σταθερότητα για να αποκτήσουν ένα άξιο λόγου προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός με 0-6 σερί ισοφάρισε 12-12 και με 0-9 προηγήθηκε 18-24. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του με επιμέρους σκορ 10-2 προηγήθηκε 28-26 και με 7-0 στο φινάλε του ημιχρόνου 45-39.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο β' ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνΆ του, αλλά με 0/17 τρίποντα δεν μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο από το να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Οι "πράσινοι" ισοφάρισαν 65-65 5'51'' από τη λήξη, αλλά μέχρι το τέλος δεν προηγήθηκαν ούτε μΊα φορά. Το ματς έληξε 81-78 με 1/2 βολές του Παπανικολάου στα 8'' και αμέσως μετά άστοχο τρίποντο του Τόμας. Δεκάλεπτα: 18-20, 45-39, 65-59, 81-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρότσεστι 11 (3/3 τρίποντα, Μπάλντουιν 2 (1), Πολ 6, Κόνιαρης, Μπάικς, Βεζένκοφ 10 (2), Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 12 (2), Ρούμπιτ 4, Έλις 6, ΜακΚίσικ 22 (8/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 8, Ράις 12 (0/9 τρίποντα), Ράουτινς, Παπαπέτρου 10, Τζόνσον, Φρεντέτ 2, Καλάθης 18 (1), Μήτογλου 11, Μπεντίλ 7.

* Σε άλλα χθεσινά ματς: ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ζενίτ 86-78, Ζαλγκίρις - Χίμκι 96-85.

* Σήμερα παίζουν: 7.45 μ.μ. Φενέρμπαχτσε - Ερυθρός Αστέρας, 9 μ.μ. Άλμπα Βερολίνου - Μπαρτσελόνα, 9.15 μ.μ. Μακάμπι - Αναντολού Εφές, 9.30 μ.μ. Μπάγερν Μονάχου - Μπασκόνια.