ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Με το ένστικτο της... επιβίωσης!
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με εννέα παίκτες κόντρα στη Βιλερμπάν, στη διάρκεια του ματς "έχασε" και τον Νίκολα Μιλουντίνοφ, αλλά το ένστικτο της... επιβίωσης του έδωσε μια πολύ σημαντική νίκη με 77-68 και τον κράτησε σε τροχιά "πλέι οφ" (11 νίκες - 14 ήττες). Είναι χαρακτηριστικό της προσπάθειας των παικτών του Μπαρτζώκα πως επτά παίκτες του είχαν διψήφιο αριθμό αξιολόγησης, με τους Πρίντεζη και Παπανικολάου να παίζουν περισσότερα από 35'!

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα εξαιρετικό από πλευράς άμυνας δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε λίγο πριν το ημίχρονο 43-31, με παίκτη - "αποκάλυψη" τον 18χρονο Αλέξανδρο Νικολαΐδη. Σ' αυτό το διάστημα, κι ενώ το σκορ ήταν 36-31, τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Μιλουντίνοφ, που "προσγειώθηκε" στο πόδι αντιπάλου!

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά ανέβηκε στους 16π. (61-45) στο 29' με διαδοχικά τρίποντα των Πρίντεζη και Βεζένκοφ. Η Βιλερμπάν ήταν πολύ άστοχη για να απειλήσει από την περιφέρεια (7/24 τρίποντα) και ο Ολυμπιακός (7/16 τρίποντα) με καλή άμυνα και πρωταγωνιστή στο τελευταίο δεκάλεπτο τον Μπάλντγουϊν και τρίποντο του Κόνιαρη ξέφυγε 77-61 1' 30'' από τη λήξη και "καθάρισε" το ματς. Δεκάλεπτα: 20-21, 43-33, 61-50, 77-68.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπάλντουιν 11, Νικολαΐδης 6, Κόνιαρης 4, Μιλουτίνοφ 9, Βεζένκοφ 15 (3/5 τρίποντα), Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 8 (2), Ποκουσέβσκι, Έλις 13.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Τέιλορ 12, Τζεκίρι 9, Καουντί 14 (2), Μαλεντόν 7 (1), Λόμαζ, Γκαλιού, Νουά 3 (1), Ζαν-Σαρλ 11 (1), Ντιότ 3 (1), Μπάκο 2, Στράζελ 3 (1), Πέιν 4.

* Άλλα χθεσινά αποτελέσματα: Ζενίτ - Άλμπα Βερολίνου 81-83, Φενέρμπαχτσε - Ρεάλ Μαδρίτης 65-94.