4 BF 33%
18.4°C18.5°C
3 BF 83%
ΒΟΛΕΪ - ΛΙΓΚ ΚΑΠ "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ" / Στο "χρυσό" σετ κυπελλούχος ο Παναθηναϊκός!

Με δραματικό τρόπο και μετά από 3 ώρες και 15' ο Παναθηναϊκός νίκησε στο "χρυσό" σετ τον Ολυμπιακό και κατέκτησε για πρώτη φορά το Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς" και τον πρώτο τίτλο του μετά από 10 χρόνια, όταν είχε αναδειχθεί το 2010 κυπελλούχος Ελλάδας.

Το ματς, μέσα σε φίλαθλα πλαίσια, είχε τρομερές συγκινήσεις, με τον Παναθηναϊκό να είναι ανώτερος μέχρι τα μισά του δεύτερου σετ και τους "ερυθρόλευκους" να παίρνουν στη συνέχεια τρία διαδοχικά σετ. Εκεί όμως που ήταν το φαβορί για τον τίτλο, οι "πράσινοι" βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να πάρουν με 15-13 το "χρυσό" σετ και μαζί τη νίκη-τίτλο. Στο... έκτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-6, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 5-0, με διαδοχικά σερβίς του Πανταλέοντα, και πήραν προβάδισμα για την κατάκτηση της νίκης.

Μεγάλη εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό έκανε ο νεοαποκτηθείς Μαυροβούνιος Τσάτσις, που πήρε και τους δύο τελευταίους πόντους με επιθέσεις από τα 3 μέτρα, εξαιρετικός ήταν κι ο νεαρός Ανδρεόπουλος, ενώ ο Ράπτης έπαιξε πολύ λίγο, καθώς είχε πυρετό! Για τον Ολυμπιακό, τη ροή του ματς άλλαξε ο εξαιρετικός Κουμεντάκης και κατά δεύτερο λόγο ο έμπειρος Ανδρεάδης.

Τα σετ: 21-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15, 15-13.