22 °C
20.7°C21.9°C
4 BF 30%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ / Άδικη ήττα στο Βελιγράδι!

"Με το έτσι θέλω" των διαιτητών ο Παναθηναϊκός έχασε 78-73 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι! Οι "πράσινοι" είχαν το προβάδισμα στα 9/10 του αγώνα, αλλά στο φινάλε, εκτός από τα δικά τους λάθη, είχαν να αντιμετωπίσουν και μια απίστευτα εχθρική διαιτησία! Να σημειώσουμε ότι, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας έπαιζε σκληρή άμυνα για να μειώσει τη διαφορά, δεν συμπλήρωσε ποτέ 5 φάουλ στην τελευταία περίοδο, ενώ συνολικά εκτέλεσε 34 βολές, έναντι 18 του Παναθηναϊκού (19-27 τα φάουλ)!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Παππά - Μπεντίλ στην πεντάδα και προηγήθηκε 5-15 στην αρχή του αγώνα. Έπαιξε πολύ καλή άμυνα, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει περισσότερους από 21 πόντους στην πρώτη περίοδο (9-21). Με την είσοδο των Πάντερ και Περπέρογλου ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε να "ροκανίζει" τη διαφορά, που είχε φθάσει και στους 13π. (14-27), και με επιμέρους σκορ 21-5 και σερί 8-0 στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους προηγήθηκε με 35-32. Σ' αυτό το διάστημα οι "πράσινοι" είχαν 0/8 τρίποντα!

Ο Νίκος Παππάς πέτυχε το πρώτο τρίποντο και έκανε το 37-39, για να ακολουθήσει ένα σερί 0-11 του Παναθηναϊκού, με 8π. του Φρεντέτ και ένα τρίποντο του Τζόνσον, για να πάει η διαφορά στους 12π. (41-53) και να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο 46-57. Στην τελευταία περίοδο ο Περπέρογλου ισοφάρισε 65-65 και όσα έγιναν από το σημείο αυτό και μετά είναι εκτός αγωνιστικής κριτικής!

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Πάντερ 24 (2), Μπράουν, Περπέρογλου 12 (1), Λάζιτς, Μπαρόν 8 (1), Γκιστ 2, Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 5, Τζένκινς 2, Ότζο 8, Στίματς 9.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 12 (1), Ράις 4, Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 2, Παππάς 10 (1), Τζόνσον 3 (1), Φρεντέτ 11 (1), Καλάθης 9, Γουάιλι, Μήτογλου 10, Μπεντίλ.

* Άλλα αποτελέσματα: Βιλερμπάν - Μπάγερν Μονάχου 75-65, Αρμάνι Μιλάνο - Άλμπα Βερολίνου 96-102, Ρεάλ Μαδρίτης - Μπασκόνια 70-69, Ζενίτ - Φενέρμπαχτσε 68-73.

Σήμερα Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Μετά την κακή εμφάνιση και τη βαριά ήττα από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας, ο Ολυμπιακός έχει μια ακόμη δύσκολη αποστολή, καθώς υποδέχεται (9 μ.μ.) την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη, αλλά και των πρώην "ερυθρόλευκων" Κάιλ Χάινς, Ντάνιελ Χάκετ και Γιάνις Στρέλνιεκς. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν θα έχει στη διάθεσή του τους τραυματίες Βασίλη Σπανούλη, Γιώργο Πρίντεζη, Τέιλορ Ρότσεστι και Βασίλη Χαραλαμπόπουλο.

* Οι άλλοι σημερινοί αγώνες: 7.30 μ.μ. Αναντολού Εφές - Ζαλγκίρις, 9 μ.μ. Άλμπα Βερολίνου - Ρεάλ Μαδρίτης, 10 μ.μ. Μπασκόνια - Βιλερμπάν.