EYΡΩΛΙΓΚΑ - 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Νίκη - "ανάσα" για τον Ολυμπιακό
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός επικρατώντας στο ΣΕΦ με 80-70 της Μπασκόνια, με νέα πρόσωπα και με νέους πρωταγωνιστές. Οι "ερυθρόλευκοι" έδωσαν μεγάλη βαρύτητα στην άμυνα, αλλά αυτήν τη φορά ήταν και ιδιαίτερα ομαδικοί (22 ασίστ) στην επίθεση. Ο Βασίλης Σπανούλης αφιέρωσε τη νίκη στη μνήμη του Αντώνη Νταή, ανθρώπου επί πολλά χρόνια της ομάδας μπάσκετ του Ολυμπιακού, που έφυγε ξαφνικά από τη ζωή πριν λίγες μέρες...

Ο Ολυμπιακός έπαιξε χωρίς τον Γιώργο Πρίντεζη, που στην τελευταία προπόνηση έπαθε θλάση στα πλευρά, αλλά αγωνίστηκαν για πρώτη φορά ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (έπαθε διάστρεμμα στο β' ημίχρονο) και ο νεοαποκτηθείς Οκτάβιους Έλις, που μάλιστα είχε καθοριστικό ρόλο στο φινάλε.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, παρά το γεγονός ότι ο Βασίλης Σπανούλης είχε 4/4 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ στο α' ημίχρονο (43-37). Στο 23' το σκορ έγινε 50-40 και 57-47 στο 27', αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να πάρει διαφορά "ασφαλείας". Με το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς του Έλις ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 66-54 και 69-55 στο 33'. 'Ενα τρίποντο του Αουγκουστίν Ρούμπιτ 2' από τη λήξη "τελείωσε" το ματς (74-62). Δεκάλεπτα: 25-24, 43-37, 59-51, 80-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρότσεστι 2, Μπάλντγουιν 2, Πολ 3 (1), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Κόνιαρης, Σπανούλης 16 (4/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 10, Βεζένκοβ 9 (1), Παπανικολάου 5 (1), Ρούμπιτ 19 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Έλις 11 (4/4 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Κρίστον 3, Τζάνινγκ 5 (1), Ντιόπ, Γκαρθία 5 (1), Φαλ 2, Στάουσκας 14 (4/8 τρίποντα), Σενγκέλια 14 (1), Σιλντς 14 (2), Πολονάρα 8 (2), Έρικ 5.

* Άλλα χθεσινά αποτέλεσματα: Χίμκι - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 69-78, 'Αλμπα Βερολίνου - Φενέρμπαχτσε 70-74, Μακάμπι - Ρεάλ Μαδρίτης 77-81.