Ακολουθήστε την «ΑΥΓΗ»
Ο επιλεγμένος κατάλογος δεν υπάρχει πλέον.

"Καταστροφική" ήττα για τον Ολυμπιακό

Έχασε 86-93 κι από την "ουραγό" Άλμπα στο ΣΕΦ...

Η επιστροφή του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν έφερε την... άνοιξη στην ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, που έχασε 86-93 από την "ουραγό" Άλμπα Βερολίνου και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο ο στόχος του για συμμετοχή στα πλέι οφ, με 12 ήττες σε 19 αγώνες.

Στην αρχή του ματς, με τον Πρίντεζη να έχει 3/3 δίποντα, ο Ολυμπιακός πήρε μικρό προβάδισμα (12-6), που δεν το κράτησε για πολύ. Η γερμανική ομάδα μείωσε 20-19 και με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα βρέθηκε να προηγείται 33-44 στο 18', για να τελειώσει το ημίχρονο 42-50. Σ' αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός είχε 1/7 τρίποντα και η Άλμπα 9/14!

Στο β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα του, εκμεταλλεύθηκε τον Μιλουτίνοφ κοντά στο καλάθι ισοφάρισε και προηγήθηκε 68-66 και 71-68 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Βεζένκοφ.

Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν ένα "καταστροφικό" ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο, όταν η Άλμπα έκανε ένα σερί 0-9 και στη συνέχεια επιμέρους σκορ 4-16! Ο Ολυμπιακός "μάζεψε" τη διαφορά, αλλά στα 13'', με το σκορ να είναι 86-87, ο Βασίλης Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο και στη συνέχεια έκανε αντιαθλητικό φάουλ. Στα 11'' που απέμεναν η ομάδα του Πειραιά δέχτηκε 6 πόντους! Δεκάλεπτα: 22-19, 42-50, 71-68, 86-93.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρότσεστι 2, Μπάλντγουιν 6, Πολ 4, Κόνιαρης 11 (3/4 τρίποντα), Σπανούλης 14 (6/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ασίστ), Μιλουτίνοφ 15 (5/5 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 7 (1), Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 7 (1), Ρούμπιτ 5.

ΑΛΜΠΑ: Σίβα 12 (2), Γκιφάι 4, Έρικσον 22 (6/9 τρίποντα), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Χέρμανσον 18 (1), Όγκμπε 3 (1), Γκεντράιτις 15 (3/6 τρίποντα), Τίμαν 4, Κάβανο, Νόκο 4, Σίκμα 11.

* Άλλα χθεσινά αποτελέσματα: Χίμκι - Βαλένθια 75-84, ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ρεάλ Μαδρίτης 60-55, Αναντολού Εφές - Αρμάνι Μιλάνο 88-68, Φενέρμπαχτσε - Βιλερμπάν 86-64.