24 °C
23.4°C23.9°C
2 BF 35%
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ - ΦΑΣΗ ΤΩΝ "16" / ΠΑΣ Γιάννινα - Παναθηναϊκός 1-0

Ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό στο "Ζωσιμάδες" και θα διεκδικήσει την πρόκριση στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδος στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ. Η ομάδα της Ηπείρου ήταν καλύτερη στο α' ημίχρονο, όταν πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 28' με προβολή του Παμπλίδη.

Στην επανάληψη οι "πράσινοι" πιέσαν για την ισοφάριση, αλλά, εκτός από την καλή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, είχαν αντίπαλο και τον κακό αγωνιστικό χώρο, που σε μεγάλο μέρος του ήταν... παγοδρόμιο και οι παίκτες κινδύνευαν με τραυματισμούς, όπως του Αποστολάκη στο α' ημίχρονο.

* Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει 2-0 στην Καλαμάτα με γκολ των Ραντζέλοβιτς (6') και Χριστοδουλόπουλου (53'). Δοκάρι είχαν οι "ερυθρόλευκοι" σε σουτ του Γκρέρερο (67').

* Ο Άρης έκανε σημαντικό βήμα για πρόκριση στην οκτάδα νικώντας στην Ξάνθη την τοπική ομάδα με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο ο Ιντέγε στο 17'.

* Παναιτωλικός και Πανιώνιος άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στο Αγρίνιο. Με 10 παίκτες από το 63', λόγω αποβολής του Λυμπεράκη, οι "κυανέρυθροι", που είχαν και δοκάρι με τον Εμμανουηλίδη (76').