ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ - 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε... στα πέναλτι!
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στους "32" του Γιουρόπα Λιγκ με γκολ από πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 87'. Ένα λεπτό νωρίτερα ο Ζαντέρ απέκρουσε με το χέρι μέσα στην περιοχή και έδωσε την ευκαιρία στους "ερυθρόλευκους" του Πειραιά να νικήσουν με 1-0, μια νίκη απόλυτα δίκαιη με βάση την απόδοση των δύο ομάδων, ακόμη κι αν ο Ερυθρός Αστέρας είχε χάσει κι αυτός πέναλτι νωρίτερα...

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο α' ημίχρονο, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας ήταν αυτός που έφθασε πιο κοντά στο γκολ, αλλά αστόχησε σε πέναλτι. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν 70% στην κατοχή της μπάλας, έκαναν πολλές τελικές, αλλά πολύ λίγες φορές απείλησαν ουσιαστικά. Στο 32' Ποντένσε και Ελαμπεντελαουί σούταραν από ευνοϊκές θέσεις, αλλά πάνω στον Μπόργιαν, ενώ στο 34' κεφαλιά του Ελ Αραμπί έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Κόντρα στη ροή του ματς, σε μια αντεπίθεση του Ερυθρού Αστέρα ο Γκιλιέρμε ανέτρεψε τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Μάρκο Μάριν μέσα στην περιοχή στο 41'. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Τομανέ και, με "εξουδετερωμένο" τον Σα, έστειλε την μπάλα με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός μπήκε ακόμη πιο δυνατά στο β' ημίχρονο και είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Ελ Αραμπί, μετά από σέντρα του Τσιμίκα στο 59'. Στο 70' ο Ποντένσε έκανε πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά (61' Γκερέρο), Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Ελ Αραμπί, Μασούρας (70' Λοβέρα).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπόργιαν, Γκόμπελιτς, Ντέγκενεκ, Μιλούνοβιτς, Ρόντιτς (82' Zάντερ), Πέτροβιτς, Βουκάνοβιτς (65' Μποάκι), Ίβανιτς, Ματέο Γκαρσία, Μάριν, Τομανέ (58' Φαν Λα Πάρα).

* Στο άλλο ματς του ομίλου Μπάγερν Μονάχου - Τότεναμ 3-1 (14' Κομάν, 45' Μίλερ, 64' Κουτίνιο - 18' Σεσενιό).

* Η βαθμολογία (σε 6 αγώνες): Μπάγερν Μονάχου 18, Τότεναμ 10, Ολυμπιακός 4, Ερυθρός Αστέρας 3.

* Τα αποτελέσματα των άλλων χθεσινών αγώνων: Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Μάντσεστερ Σίτι 1-4, Σαχτάρ Ντονιέτσκ - Αταλάντα 0-3, Κλαμπ Μπριζ - Ρεάλ Μαδρίτης 1-3, Παρί Σεν Ζερμέν - Γαλατασαράι 5-0, Ατλέτικο Μαδρίτης - Λοκομοτίβ Μόσχας 1-0, Μπάγερ Λεβερκούζεν - Γιουβέντους 0-2.