ΛΑΡΙΣΑ
11 °C
11.2°C11.9°C
3 BF 93%
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2021 / Ισοπαλία 1-1 με τη Δημοκρατία της Ιρλανδίας
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Η Δέσποινα Χατζηνικολάου σε μια προσπάθειά της...

Η Εθνική μας ομάδα γυναικών, με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα με τη Δημοκρατία της Ιρλανδίας, ήρθε ισόπαλη 1-1 στη Νέα Σμύρνη και παραμένει στο παιχνίδι τις πρόκρισης για τα τελικά του Euro 2021.

Η ομάδα του Έιρε προηγήθηκε με γκολ της Μπάρετ στο 13', αλλά οι Ελληνίδες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο β' ημίχρονο και ισοφάρισαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ της Αναστασίας Σπυριδωνίδου, που είχε μπει ως αλλαγή 10 λεπτά πριν.

ΕΛΛΑΔΑ: Παπακωνσταντίνου, Γκάτσου, Σίδηρα, Χατζηγιαννίδου, Κυδωνάκη (61' Σαρρή), Κακαμπούκη (70' Καλδαρίδου), Μάρκου, Κυνοσσίδου, Μωραΐτου (83' Σπυριδωνίδου), Χατζηνικολάου, Κοκοβιάδου

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Χούριχαν, Φιν, Κουΐν, Φάχευ, Κάλντγουελ, Κίερναν, Μπάρετ (82′ Ρος), Ο’ Σάλιβαν, Μακκέιμπ, Ράσελ (46′ Κίναν), Γουΐλαν.

Η Ελλάδα πλέον έχει τώρα 4 βαθμούς σε 3 παιχνίδια και βρίσκεται στην 3η θέση του 9ου ομίλου, ενώ η Ιρλανδία είναι 2η με 7 βαθμούς. Στον όμιλο προηγείται η Γερμανία με 12 βαθμούς, αλλά σε 4 αγώνες και με συντελεστή γκολ 31-0! Το Μαυροβούνιο και η Ουκρανία είναι χωρίς βαθμό σε τρεις αγώνες. Να σημειωθεί ότι πρόκριση στο Euro 2021 εξασφαλίζεται είτε μέσω της πρώτης θέσης, είτε ως μία από τις τρεις καλύτερες δεύτερες των ομίλων.

H διοργάνωση θα συνεχιστεί τον Μάρτιο του 2020. Η Ελλάδα θα παίξει κατά σειρά με την Ιρλανδία εκτός έδρας (7 Μαρτίου), την Ουκρανία εκτός έδρας (14 Απριλίου), με το Μαυροβούνιο εντός (3 Ιουνίου), με την Ουκρανία εντός (9 Ιουνίου) και με τη Γερμανία εκτός (19 Σεπτεμβρίου).