23.9°C24.0°C
0 BF 33%
ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ - 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Απίθανο φινάλε στην Τούμπα

Μάκεντα και Χαβίντ οι σκόρερ του "τριφυλλιού" στην Τούμπα

Ο Παναθηναϊκός των έξι γκολ σε οκτώ αγωνιστικές στο πρωτάθλημα πέτυχε δύο γκολ στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ (2-2), αλλά δεν νίκησε! Οι "πράσινοι" έκαναν πολύ καλό παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα πιο ποιοτική, ευνοήθηκαν από τα λάθη των γηπεδούχων και τελικά έχασαν το πολύτιμο τρίποντο στην... παράταση.

Ο ΠΑΟΚ, που έμεινε "ζωντανός" σε... νεκρό χρόνο, δεν έβρισκε εύκολα χώρους στην άμυνα των φιλοξενούμενων και έφτασε στην ισοφάριση χάρη σ' ένα πέναλτι πολύ συζητήσιμο που φαίνεται να έκανε ο Κουρμπέλης στον Κρέσπο στο έκτο λεπτών των καθυστερήσεων. Ο διαιτητής Αλάβκο Βίντσιτς, που κράτησε υπερβολικό χρόνο καθυστερήσεων, ήταν κοντά στη φάση και έδειξε "παίζεται", αλλά στη συνέχεια έδωσε πέναλτι, αφού συμβουλεύτηκε το VAR. Είναι η δεύτερη φορά που ο ΠΑΟΚ γλιτώνει το αήττητο σερί στην έδρα του στις καθυστερήσεις (επίσης 2-2 και στον αγώνα με τον Άρη).

O Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά των δύο βαθμών, καθώς την προηγούμενη μέρα είχε έρθει ισόπαλος χωρίς γκολ (0-0) στην Ξάνθη. Ο πρωτοπόρος, "χλωμός" επιθετικά, δεν κατάφερε να σκοράρει αν και είχε 14 τελικές. Οι "ακρίτες", με εξαιρετική αμυντική γραμμή, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα.

Η ΑΕΚ πήρε το τρίποντο που είχε ανάγκη κόντρα στον Ατρόμητο (3-2) χάρη στον Ολιβέιρα. Πολύ καλό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, το πάλεψε μέχρι τέλους η ομάδα του Αναστασίου. Στη Θεσσαλία Λάρισα και ΟΦΗ τίμησαν το ποδόσφαιρο και δικαιολόγησαν τη βαθμολογική τους θέση με την απόδοσή τους (3-2). Ισόπαλες 1-1 έληξαν οι αναμετρήσεις Πανιώνιου - Άρη και Παναιτωλικού - Αστέρα Τρίπολης. Χθες: Λαμία - Βόλος 1-0 (80' Τουράμ).

Η βαθμολογία (σε 9 αγώνες): Ολυμπιακός 23, ΠΑΟΚ 21, ΑΕΚ 17, ΟΦΗ 16, Ξάνθη 16, Λάρισα 15, Άρης 12, Ατρόμητος 11, Αστέρας Τρ. 10, Παναθηναϊκός 9, Βόλος 9, Λαμία 7, Παναιτωλικός 3, Πανιώνιος -1 (-6).