• Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Ο Μπράντον Πολ από τους κορυφαίους του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός "αναστήθηκε" αγωνιστικά στη Μόσχα, νίκησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ με 84-79 και έδειξε ότι βιάστηκαν όσοι τον είχαν "τελειωμένο"! Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα διέψευσε όλα τα προγνωστικά και πραγματοποίησε φανταστική εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς σημειώνοντας τη δεύτερη της νίκη.

Οι Αμερικανοί Μπράντον Πολ και Κέβιν Πάντερ ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Πειραιά, που ήταν εξαιρετική στην άμυνα, ενώ στην επίθεση ο Ολυμπιακός με πλουραλισμό τιμώρησε το "μπλαζέ" πρόσωπο και τα λάθη της ΤΣΣΚΑ, που γνώρισε την πρώτη της ήττα στην κανονική περίοδο.

Ο Ολυμπιακός, που ξεκίνησε χωρίς τους Σπανούλη - Πρίντεζη στην πεντάδα, βρέθηκε να χάνει 29-18 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Εκεί με ηγέτη τον Πρίντεζη οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν ένα σερί 2-15 και προηγήθηκαν 31-33 και 39-43 στη λήξη του ημιχρόνου. Σ' αυτό το διάστημα οι Πειραιώτες έπαιζαν κοντά στο καλάθι (μόλις 2/5 τρίποντα), χωρίς μάλιστα τη συμμετοχή του Μιλουτίνοφ (2π.).

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (42-49) και με εξαιρετική άμυνα διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ (62-68 στο 34' και 66-73 στο 37') μέχρι το τέλος. Ο Σπανούλης στα 69'' έκανε το 72-79 και ο Πολ με δύο βολές το 72-81 στα 54''. Δεκάλεπτα: 24-18, 39-43, 60-64, 79-84.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Μπολομπόι 2, Τζέιμς 22 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/11 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Ούχοφ, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς, Βόιτμαν 2, Βορόντσεβιτς 5 (1), Χάκετ 2, Χίλιαρντ 17 (2), Κουρμάνοφ 7 (1), Χάινς 19, Μπέικερ 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάντερ 16 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Πολ 20 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόνιαρης, Σπανούλης 8 (2), Τσέρι 9 (1), Μιλουτίνοφ 2, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου, Κουζμίνσκας 8 (1), Ρούμπιτ 8.

* Άλλα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής: Αναντολού Εφές - Ερυθρός Αστέρας 85-70, Άλμπα Βερολίνου - Αρμάνι Μιλάνο 78-81, Βιλερμπάν - Μπασκόνια 66-63.

* Σήμερα (9 μ.μ., Nova) o Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει στο "Νίκος Γκάλης" την τουρκική Αναντολού Εφές, φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης και με συγκομιδή 4 νίκες και 1 ήττα φέτος. Το ματς είναι απ' αυτά που πρέπει να πάρουν οι "πράσινοι", προκειμένου να πετύχουν τον πρώτο τους στόχο, που είναι η συμμετοχή στα πλέι οφ.

Στις 8 μ.μ. διεξάγεται και η συνάντηση Ερυθρού Αστέρα - Χίμκι.