13.9°C16.9°C
0 BF 62%
ΒΟΛΕΪ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΝΔΡΩΝ / Μεγάλη νίκη 3-1 επί της Ρουμανίας!

Ο Σάκης Πρωτοψάλτης κορυφαίος χθες στη νίκη επί της Ρουμανίας...

Ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση στις "16" ομάδες του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος βόλεϊ βρίσκεται η Εθνική μας ομάδα ανδρών, μετά τη χθεσινή της νίκη με 3-1 επί της Ρουμανίας στο Μονπελιέ.

Όλα τα σετ, με εξαίρεση το τέταρτο, ήταν "κλειστά" και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει περισσότερο από 3 πόντους. Στο πρώτο σετ οι Ρουμάνοι εκμεταλλεύτηκαν το μπλοκ τους και αφού προηγήθηκαν 17-14 και 23-21 (η Ελλάδα είχε ισοφαρίσει 18-18) το πήραν 25-23. Το δεύτερο σετ πήγε "πόντο-πόντο", με εναλλαγές στην πρωτοπορία. Η Εθνική μας έχανε 22-21, αλλά "απάντησε" 23-22 και ισοφάρισε 1-1 τα σετ με 26-24.

Το τρίτο και καθοριστικό σετ κρίθηκε στο 22-21 για την Εθνική μας, όταν το βίντεο διόρθωσε ένα διαιτητικό λάθος (η μπάλα ήταν "μέσα"). Στη συνέχεια, ο Ράπτης με άσο έκανε το 24-22 και το σετ τελείωσε (27-25) ο Σάκης Πρωτοψάλτης.

Στο τελευταίο σετ, διαδοχικά σερβίς του Φιλίποφ έδωσαν προβάδισμα 6-2 στην Ελλάδα, που προηγήθηκε και με 9π. (18-9), καθώς οι Ρουμάνοι έδειχναν εκνευρισμένοι από την εξέλιξη του ματς. Σ' αυτό το σημείο, εκμεταλλευόμενοι το σερβίς τους μείωσαν 18-15, αλλά η Ελλάδα αντέδρασε (21-15) και πήρε το σετ και τον αγώνα με 25-21.

ΕΛΛΑΔΑ: Ζουπάνι 19 (18/45 επ., 1 άσος), Φιλίποφ 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Πετρέας 8 (6/9 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ράπτης 2 (1/7 επ., 1 άσος), Πελεκούδας 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 17 (16/31 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. - 53% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 44% υπ. - 32% άριστες), Κουμεντάκης, Βουλκίδης, Φράγκος 14 (11/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 28% άριστες).

Σήμερα (3 μ.μ., EPTsports) η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Πορτογαλία και με νίκη προκρίνεται στην επόμενη φάση. Η Εθνική μας τη 2η αγωνιστική είχε χάσει 3-1 από την Ιταλία και την 3η 3-0 από τη Γαλλία (26-24 το τρίτο σετ).