4 BF 47%
24 °C
22.4°C23.9°C
0 BF 33%
Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κωπηλασίας / Μπούρμπου – Αναστασιάδου και Ντούσκος στο δεύτερο σκαλί του βάθρου

Οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες Χριστίνα Μπούρμπου και Ευαγγελία Αναστασιάδου
(screenshot)

Συνεχίζονται οι πολύ καλές επιδόσεις των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κωπηλασίας που διεξάγεται στο Ζέγκεντ της Ουγγαρίας.

Μετά τη χτεσινή επιτυχία των Ζωής Φίτσιου και Μιλένας Κοντού στο σκιφ ελαφρών βαρών που κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο, σήμερα ήρθε η σειρά των Χριστίνας Μπούρμπου και Ευαγγελίας Αναστασιάδου που με μια φανταστική εμφάνιση στον τελικό της δικώπου κατέκτησαν τη δεύτερη θέση. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο τους μετάλλιο που κατακτούν ως πλήρωμα σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών.

Οι δύο Ελληνίδες, που ετοιμάζονται για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, έκαναν μία εξαιρετική κούρσα τερματίζοντας δεύτερες στον μεγάλο τελικό της δικώπου με χρόνο 08:00.87. Μπροστά τους βρέθηκαν μόνο οι πολύ δυνατές Ιοάνα Βριντσεάνου και Ροξάνα Ανγκέλ από τη Ρουμανία που τερμάτισαν με χρόνο 07:52.05.

Ασημένιος και ο Στέφανος Ντούσκος

Πολύ καλή ήταν η σημερινή ημέρα και για τον χρυσό Ολυμπιονίκη του Τόκιο Στέφανο Ντούσκο που τερμάτισε στη δεύτερη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ουγγαρίας, στην κατηγορία του μονού σκιφ.

Ο Ντούσκος έκανε χρόνο 07:41.36, περίπου τρία δευτερόλεπτα πίσω από τον Ζέιλντερ που πήρε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 7:38.47.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε δυνατά την κούρσα στα πρώτα μέτρα, αλλά είχε σοβαρό ανταγωνισμό από τον Γερμανό κωπηλάτη και τον Νίλσεν από τη Δανία που έμειναν κοντά του.

Ο Ζέιλντερ, μάλιστα, πέρασε πρώτος τα 1.000μ. και στη συνέχεια ανέβασε τον ρυθμό, αφήνοντας τελικά στη δεύτερη θέση τον Στέφανο Ντούσκο.